Dbaj o zdrowie


Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Na początku sprawdź, czy możesz bezpiecznie udzielić pomocy. Sprawdź, czy ofiara jest przytomna, skontroluj podstawowe funkcje życiowe: tętno i oddech. Ostrożnie odchyl jej głowę do tyłu, zwykle już ten ruch przywraca normalny oddech. Jeśli ranny nadal nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie. Gdy jest krwotok, staraj się go zatamować. Jeśli serce przestało pracować i poszkodowany nie oddycha, rozpocznij czynności reanimacyjne i wezwij pogotowie. Uwaga! - jeśli ofiara ma poważne obrażenia pleców lub szyi, nie wolno jej ruszać - chyba, że jest zagrożenie pożarem, wybuchem itp. W wypadkach samochodowych zawsze musisz podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa.
Zawsze, gdy istnieje zagrożenie zdrowia i życia rannego, po wykonaniu czynności ratujących należy wezwać lekarza.

Jak wzywać pomoc?

Pomoc trzeba wezwać jak najszybciej. Jeżeli jest co najmniej dwóch ratujących, jeden z nich udaje się po pomoc zaraz po stwierdzeniu, że poszkodowany nie oddycha. Gdy na miejscu wypadku jest tylko jeden ratujący, a poszkodowany jest osobą dorosłą, która nie oddycha prawdopodobnie w wyniku choroby serca, należy natychmiast wezwać pomoc. W przypadku prawdopodobieństwa utraty przytomności w wyniku braku oddechu, np. spowodowanego urazem, tonięciem, zadławieniem, zatruciem, oraz gdy poszkodowanym jest niemowlę lub dziecko, ratujący powinien przez blisko 1 minutę wykonywać zabiegi przywracające podstawowe czynności życiowe: oddech, praca serca.
Zgłoszenie o wypadku powinno zawierać następujące dane

 • rodzaj wypadku (np. zderzenie samochodów, upadek z drabiny, utonięcie, itp.),

 • miejsce wypadku,

 • liczba poszkodowanych,

 • stan poszkodowanych,

 • informacje o udzielonej dotychczas pomocy,

 • dane personalne osoby wzywającej pomoc (numer telefonu, z którego dzwonisz).

Gdy istnieje dodatkowe niebezpieczeństwo (np. cysterna) - poinformuj o tym.
Pamietaj - nie odkładaj słuchawki pierwszy!!!

Złamania

Pomoc przedmedyczna polega na unieruchomieniu dwóch stawów sąsiadujących ze złamaną kością lub dwóch sąsiednich kości, jeżeli uszkodzony jest staw. Jeśli kość przebiła skórę i rana obficie krwawi, zatamuj krwawienie, ale nie próbuj nastawiać kości ani oczyszczać rany. Załóż jałowy opatrunek i natychmiast wezwij pogotowie. Nie wolno przesuwać ofiary, jeśli ma uszkodzony kręgosłup, miednicę lub szyję.

Zranienie

Rany pozostawiamy w stanie, w jakim ją zastaliśmy, przykrywając jedynie, możliwie szybko, jałowym materiałem opatrunkowym. W czasie opatrywania ranny powinien leżeć lub przynajmniej siedzieć. Nie należy usuwać ciał obcych tkwiących w ranie, gdyż zapobiegają krwawieniu.

Omdlenie

Ułóż poszkodowanego na plecach, upewnij się, że oddycha. Najpierw unieś jej nogi. Rozepnij jej ubranie, otwórz okno lub wynieś ją do chłodnego miejsca. Jeśli omdlenie trwa dłużej niż minutę lub dwie, przykryj go i wezwij karetkę pogotowia.

Oparzenie

Drobne oparzenia jak najszybciej ozięb zimną wodą lub przyłóż kostki lodu i trzymaj, dopóki ból nie ustąpi. Nie stosuj żadnych maści ani tłuszczów. Nie przebijaj ich ani nie wyciskaj pęcherzy, przykryj je sterylnym opatrunkiem.

Zatrucia

Gdy kogoś bardzo boli brzuch, ma wymioty, biegunkę lub zawroty głowy albo gorączkę, wezwij natychmiast lekarza. Poinformuj, czym najprawdopodobniej ofiara się zatruła - nim przyjedzie, powie Ci, co robić. Nie wywołuj wymiotów, jeśli ofiara połknęła substancję żrącą, a także jeśli śpi lub ma drgawki. Jeśli jest to zatrucie pokarmowe, postaraj się dostarczyć lekarzowi próbkę "podejrzanej" potrawy, jej analiza może przyśpieszyć leczenie. Przy zatruciu czadem trzeba wynieść poszkodowanego z zagazowanego pomieszczenia.

Krwotok z nosa

Pacjent powinien siedzieć spokojnie przez dłuższy czas z głową pochyloną do przodu.
Połóż mu na nasadzie nosa i karku zimny, mokry ręcznik lub lód. Jeśli krwawienie nie ustaje, włóż tampony z gazy w obie dziurki od nosa.

Porażenie prądem

Odetnij dopływ prądu najszybciej jak to możliwe. Uważaj, aby ratując porażonego samemu nie zostać porażonym. Zadzwoń po pogotowie i straż pożarną. Nie dotykaj porażonego, dopóki dopływ prądu nie zostanie odcięty. Dopiero wtedy sprawdź, czy oddycha i czy ma tętno. Jeśli to konieczne, zastosuj sztuczne oddychanie lub masaż serca. Sprawdź, czy nie ma złamań lub obrażeń wewnętrznych.

Ciała obce

Usuwanie ciał obcych nie wchodzi w zakres pomocy przedmedycznej, to musi zrobić lekarz. Niewprawne próby usuwania grożą pozostawieniem w ranie fragmentów ciała obcego, a także stanowią niebezpieczeństwo wprowadzenia dodatkowego zakażenia. Większe ciała obce o gładkich brzegach często tamponują ranę i zapobiegają tym samym powstaniu dużego krwawienia.

Udławienia

Zastosuj manewr Heimlicha: stojąc z tyłu, obejmujemy poszkodowanego na wysokości brzucha, kładziemy nasadę złączonych dłoni między pępkiem a dolnymi żebrami. Ściskając do siebie, lekko w górę, wypychamy powietrze z dolnej części płuc poszkodowanego. Wykonuje się 5 serii po 5 razy.

Padaczka

Choremu grozi niebezpieczeństwo zachłyśnięcia oraz uraz głowy, który może doznać, padając na ziemię lub w wyniku nieskoordynowanych ruchów w czasie napadu.
Klękamy od strony głowy chorego, a rękoma i udami przytrzymujemy jego głowę, aby zapobiec jej urazom. W jeden kącik ust możemy włożyć chusteczkę, zapobiegając przygryzaniu sobie przez chorego języka i warg. W czasie ataku chorego nie wolno unieruchamiać siłą.

Urazy głowy

Przy uderzeniu w głowę istnieje niebezpieczeństwo urazu mózgowego i późniejszych poważnych komplikacji. Jeśli głowa krwawi, załóż opatrunek, zabandażuj i każ rannemu leżeć, dopóki nie przyjedzie lekarz.

Atak serca

Typowe objawy ataku serca to ból w klatce piersiowej i okolicach, czasem promieniujący do szyi i ramion. Ofiara może się pocić i tracić przytomność. Wezwij pogotowie. Jeśli chory ma kłopoty z oddychaniem, pomóż mu przybrać wygodną pozycję.
Rozepnij obcisłe ubranie. Zachowaj spokój i spróbuj go uspokoić. W przypadku utraty przytomności sprawdź oddech i tętno, w razie potrzeby, podejmij czynności reanimacyjne.

Reanimacja krążeniowo-oddechowa

Podczas reanimacji dorosłego chory leży na plecach, na twardym podłożu ( w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży podkładamy klin pod prawy bok - aby nie utrudniać dopływu krwi do płodu). Rozpoczynamy od odgięcia głowy do tyłu i dwukrotnego wdmuchnięcia powietrza do płuc.
Na wybranym miejscu ucisku kładzie się dłoń, przy czym palce powinny być odgięte ku górze, by nie dotykać klatki piersiowej. Druga dłoń kładziemy na grzbiet dolnej ręki. Ramiona muszą znajdować się w pozycji prostopadłej do klatki piersiowej. Przy wyprostowanych łokciach, na zasadzie dzwigni, naciskamy na mostek, wciskając go na odpowiednią głębokość w kierunku kręgosłupa z częstotliwością około 100 razy na minutę. W przypadku dziecka masaż serca wykonujemy jedną ręką, a u niemowlaka - dwoma palcami.

Brak oddechu Niemowlę Dziecko Dorosły
sztuczne oddychanie 30 wdechów / min. 20 wdechów / min. 12 wdechów / min.

Brak krążenia Niemowlę Dziecko Dorosły
rozpoczęcie od: 5 wdechów i następnie 30 ucisków 5 wdechów i następnie 30 ucisków 30 ucisków
miejsce ucisku 1 palec poniżej linii sutkowej 1 palec powyżej dołu mostka 2 palce powyżej dołu mostka
głębokość ucisku 1,5 - 2,5 cm 2,5 - 3,5 cm 4 - 5 cm
częstotliwość ucisku 100 / min. 100 / min. 100 / min.
oddech - ucisk 2:30 (przy dwóch ratownikach 2:15) 2:30 (przy dwóch ratownikach 2:15) 2:30 

 

Numery służb ratowniczych

 • 997 - Policja

 • 998 - Straż Pożarna

 • 999 - Pogotowie Ratunkowe

 • 112 - telefonując z telefonu komórkowego dodzwaniamy się do najbliższej jednostki policji. Połączenie jest bezpłatne i można je zrealizować z dowolnego telefonu komórkowego.

 • 601 100 100 - numer Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, połączenie z każdego telefonu komórkowego.

 • 601 100 300 - numer komórkowy Górskiego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Nowe przepisy dotyczące obowiązku i sposobu udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach:


PolecamyFAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.