Dbaj o zdrowie


Ryzyko chorób krążenia w okresie menopauzy

Istnieje przekonanie, że na choroby serca i układu krążenia zapadają głównie mężczyźni. Nie jest to prawda, ryzyko chorób sercowo-naczyniowych dotyczy w podobnym stopniu również kobiet. Prawdopodobieństwo zachorowania na schorzenia układu krążenia nasila się u kobiet w okresie menopauzy.

Zagrożenia w okresie menopauzy

Panią do czterdziestego piątego roku życia mniej grozi zachorowanie, bo chroni je estrogen, żeński hormon płciowy. Zagrożenie jednak znacząco wzrasta w czasie menopauzy, gdy poziom estrogenów się zmniejsza. U kobiet menopauza pojawia się około 45 do 55 roku życia. W takim przedziale wiekowym jest już ponad trzy miliony polskich kobiet. (tj. około15% wszystkich). Z powodu wydłużającego się średniego czasu życia, coraz więcej pań znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia.
Zmiany spowodowane menopauzą w organizmie kobiet polegają przede wszystkim na częściowym zmniejszaniu się poziomu estrogenów, jakie do tej pory pełniły funkcję obronne. Gdy ilość estrogenów się zmniejsza, ryzyko zachorowań na serce i choroby naczyń krwionośnych znacząco rośnie. Panie w tym czasie są szczególnie narażone na niedokrwienie serca czyli chorobę wieńcową i jej najgorszy stan: zawał serca.
Zaburzeniom gospodarki lipidowej sprzyja mniejsza ilość estrogenów, zwiększa się poziom cholesterolu LDL i zmniejsza stan dobrego cholesterolu HDL. W ściankach tętnic wieńcowych odkładające się złogi cholesterolu, zwężają ich przepustowość i ograniczają dostarczenie właściwej ilości tlenu do serca. Budują się tzw. blaszki miażdżycowe, gdzie mogą się tworzyć zakrzepy krwi, zagrażając zablokowaniu tętnicy wieńcowej. Gwałtowne zatrzymanie przebiegu krwi w tej tętnicy objawia się zawałem serca. Najważniejszą przyczyną chorób niedokrwienia serca jest właśnie miażdżyca tętnic wieńcowych zapoczątkowana złogami cholesterolu. Dodatkowo niski poziom estrogenów powoduje przyśpieszony rozwój tętniczego nadciśnienia. Nieleczone nadciśnienie skutkuje wystąpieniem niewydolności serca, choroby niedokrwiennej, zawału oraz udaru mózgu.

Profilaktyka zdrowotna

Od stanu, w jakim znajduje się ich organizm kobiety już przed menopauzą zależy kondycja zdrowotna po menopauzie. Terapia hormonalna zastępcza niestety nie chroni przed chorobami serca. Nie wystarczy podawać brakujące estrogeny. Wielkie znaczenie dla zapobiegania rozwojowi chorób serca ma profilaktyka. Głównie należy kontrolować takie wskaźniki jak ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Dużą skuteczność terapii osiąga się gdy leczenie wykrytych nieprawidłowości zostanie zaczęte przed okresem menopauzy.
Wielkie znaczenia ma stosowanie dobrej diety. W naszym menu powinno się znaleźć dużo owoców i warzyw, należy zastępować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, tymi roślinnymi. Trzeba kontrolować wagą, zachować aktywność fizyczna, unikanie palenia papierosów i picia alkoholu. Te proste czynności pomogą zachować nasze serce w dobrej kondycji.

Prawidłowe wskaźniki u kobiet:


Waga ciała

Ciśnienie tętnicze

Cholesterol

  • Obwód pasa < 80 cm

  • BMI < 25

  • Rozkurczowe < 90 mm Hg

  • Skurczowe < 140 mm Hg

  • HDL > 46 mg/dl

  • LDL < 115 mg/dl

  • Całkowity < 190 mg/dl


Polecamy



FAQ Forum dyskusyjnego

Dyskusja na temat:

Kontakt

W sprawach publikacji lub reklamy

Email:

Disclaimer

Nasze artykuły chronione sa prawami autorskimi.